Brüsszel mindent megtett, de nem tudja elkerülni, amitől Ursula von der Leyen a legjobban fél (VIDEÓ)

2025. július 15. 20:23

A gazdák demonstrációja közepette mutatja be az Európai Bizottság a 2028-tól induló ciklus többéves pénzügyi keretét.

2025. július 15. 20:23
null

Hiába tett meg az elmúlt hónapokban Ursula von der Leyen annak érdekében, hogy ne bosszantsa fel az európai gazdákat, az Európai Bizottság elnöke mégis arra számíthat, hogy Brüsszelt ismét elárasztják traktoraikkal a termelők. A bizottság szerdán mutatja be az Európai Unió következő, 2028-tól induló többéves pénzügyi keretét, amelynek az egyik legvitatottabb és leginkább érzékeny pontja a kiadások harmadát kitevő Közös Agrárpolitika (KAP). A mintegy 400 milliárdos, kifejezetten a mezőgazdasági termelés finanszírozására és a termelők beruházásaira elkülönített kétpilléres keret régóta Brüsszel célkeresztjében van, mivel 

az Európai Unió kiadásai drasztikusan megnőnek a következő költségvetési ciklusban, miközben a források nem gyarapodnak, ezért több bizottsági tisztségviselő is az agrártámogatások csökkentésével teremtene elő több forrást más prioritásokra, például Ukrajna korlátlan támogatására.

Hiába próbálta meg Ursula von der Leyen az elmúlt hónapokban enyhíteni a gazdák bizalmatlanságát egyebek mellett azzal, hogy közvetlen tárgyalásokat folytatott a termelői képviseletekkel, valamint azzal, hogy olyan mezőgazdasági biztost jelölt ki, aki maga is termelői családból származik. 

Brüsszel ismét a gazdák dühétől lesz hangos, akik a tavalyi, összeurópai gazdatüntetésekhez hasonlóan ismét azt tervezik, hogy traktoraikkal blokád alá vegyék a belga fővárost.

A szerdai tiltakozásra Európa legnagyobb termelői szövetsége, a Copa-Cogeca buzdítja a termelőket, mivel az elmúlt időszak tárgyalásain nem sikerült meggyőzni az agrárvállalkozásokat és a kisebb gazdálkodókat is tömörítő érdekképviseleteket arról, hogy 2028-tól változatlan alapfeltételek mellett marad meg a KAP. Ráadásul egy kedden kiszivárgott dokumentumból az derül ki, hogy 

Brüsszel nem tett le arról a korábbi elképzeléséről, hogy az elkülönített agrárpénzeket is egy nagy közös alapba csoportosítsa. 

Ezzel vélhetően csökkentené a mezőgazdaságra fordított pénzeket úgy, hogy a támogatásokat a pénzügyi ciklusban bármikor elvonhatja és más kiadásokra, például Ukrajna támogatására csoportosítaná át. 

Ráadásul mindezt úgy, hogy a nemzeti kormányoknak kellene eldönteniük, ki kapjon kevesebbet és a területalapú támogatásokról a jövedelemalapú, célcsoportok szerinti támogatási rendszer irányába terelné a kifizetéseket a brüsszeli trükközés. Nagy István agrárminiszter Facebook-videójában felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte a kiszivárgott brüsszeli terveket. 

A tárcavezető arra is emlékeztetett, 

Brüsszel figyelmen kívül hagyta a tagállamokat, mivel a mezőgazdasági miniszterek közös álláspontja is az, ami a gazdáké: a jelenlegi, kétpilléres támogatási rendszer meghagyása, magasabb költségvetéssel. Ez az egyetlen garancia a versenyképes élelmiszer-előállítás és az európai gazdatársadalom hosszútávú stabilitására.

A kiszivárgott információk szerint a területalapú támogatás összege jelentősen csökkenne attól függően, hogy az adott gazdaság mekkora területet művel. Minél nagyobb a termőterület, annál kisebb összegű lenne a hektáronként járó támogatás. Ezzel tehát nem látványosan, hanem fokozatosan szűnne meg az évtizedek óta jól működő rendszer, de a különböző csoportoknak, például a fiataloknak vagy a női gazdálkodóknak célzottabb és magasabb összegű juttatást adna Brüsszel.

Ez előrevetíti azokat a félelmeket, hogy a területalapú és termeléshez kötött támogatásokat fokozatosan megvonná az Európai Bizottság a termelőktől. Ez azért is lehet kiemelt prioritás, mert Ukrajna erőltetett csatlakozásával a mostani rendszer azonnal fenntarthatatlanná válna, mivel a KAP költségvetésének jelentős része a több tízezer hektáros ukrán óriásbirtokoknak járna. Az EU ráadásul azt is el akarja érni, hogy Kijev már a csatlakozást megelőző években is kedvezményezettje lehessen az uniós pénzeknek.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Dursun Aydemir / ANADOLU / Anadolu / AFP

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szerintem
2025. július 15. 22:02 Szerkesztve
Ezeknek a csicskája a tiszafostos is, hogy a legszívesebben tömeggyilkolná, akiknek nem tetszik, hogy velük kibaszni akar.
Szerintem
2025. július 15. 21:58
Ugyan már, Ursula és bűntársai, nincs mitől félniük. Mögöttük áll a háttérhatalom. A fülük botját se mozdítják, majd a tömegbe lövetnek oszt' jóvan, vagy tudomást se vesznek róla, hogy kinek nem tetszik, akikkel kibaszni akarnak.
kulakman
2025. július 15. 21:52
A proli fizessen ha enni akar, ahogy a nagy Hofi elvtárs megmondta, az ,hogy 'cocializmus építése közben enni is kell , nem jutott eszébe senkinek, a LMBTQ építése közben meg azért nem eszünk, mert egy generáció úgy nő fel ,hogy nincs fizikai igénybevételnek kitéve , ezért nem is éhes, vagy válogat!
neszteklipschik
2025. július 15. 21:41 Szerkesztve
Az ukrán háborút pénzelni kell valamiből. Miből lehet elvenni? Hát a gazdák támogatásából (ők dögöljenek meg, menjenek csődbe mind egy szálig), no meg a közép európai országoknak járó uniós forrásokból. Az európai polgár meg eszi majd az ukrán és a dél-amerikai rákkeltő növényvédő szerrel kezelt, "kúrvára" zöld technológiával előállított, "kúrvára" állatjóléti csúcskövetelményeknek megfelelő és GMO-val szennyezett büdösszart. Egyébként a Szentséges Bizottság szerint még ez is olyan "luxus", ami miatt nem tudják "megmenteni a bolygót"! Igazából tücsköt kéne ennie mindenkinek. Meg műhúst. Vagyis az "ideális" brüsszeli álom szerint nincs is gazdákra szükség EGYÁLTALÁN, azaz pusztuljanak! Rákosiék viszonyultak úgy a "kulákokhoz", ahogyan a Fájzerkúrva és a dögkútról kiszabadult hordája az európai gazdákhoz!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!